Altı ayrı araştırma şirketinin referandum sonucu tahmini

16 nisan referandum sonucu tahmini arastirmalari Altı ayrı araştırma şirketinin referandum sonucu tahmini

kamil eryazar2 Altı ayrı araştırma şirketinin referandum sonucu tahminiKAMİL ERYAZAR

“Evet” oyları yüzde 49, “Hayır” oyları ise yüzde 51 dolaylarında. Referandumun sonucunu “katılım oranı” belirleyecek. Katılım yüksek olursa “Hayır” çıkma olasılığı daha da artabilir.

16 Nisan’da yapılacak ve başkanlık sistemine geçişi öngören anayasa değişikliği referandumuna 19 gün kala araştırma şirketleri de son yaptıkları anketlerinin sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmaya başladılar.

GEZİCİ ARAŞTIRMA

Referandumun sonucuna ilişkin araştırma bilgilerini ilk olarak, Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici, Twitter'dan paylaştı. "Hayır yüzde 51.1 şuan" ifadelerini kullanan Gezici "Sandığa katılım yüksek olursa Hayır yüzde 53.9 çıkar" iddiasında bulundu.

gezici arastirma 16 nisan referandum tahmini Altı ayrı araştırma şirketinin referandum sonucu tahmini

AVRASYA KAMUOYU ARAŞTIRMA

Avrasya Kamuoyu Araştırma’nın anketine katılan kişilerin yüzde 55.53'ü 16 Nisan’da yapılması planlanan anayasa referandumuna “Hayır” dedi.

avrasya kamuoyu arastirma referandum anketi 1 Altı ayrı araştırma şirketinin referandum sonucu tahmini

Türkiye’de 26 il ve ilçelerinde 2032 kişinin katılımıyla 18-22 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, “16 Nisan referandumunda ne yönde oy kullanacaksınız?” sorusuna katılımcıların yüzde 40.63’ü ‘Hayır', yüzde 32.54’ü ‘Evet' derken, yüzde 14.76’sı oy kullanmayacak, yüzde 12.7’si ise kararsız. Ancak kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtılınca, anket sonucunda yüzde 44.47’lik ‘Evet’ oranına karşılık yüzde 55.53’lük oran ile ‘Hayır' oyu referandumda galip geliyor.

avrasya kamuoyu arastirma referandum anketi 2 Altı ayrı araştırma şirketinin referandum sonucu tahmini

“Hollanda krizi ‘evet' oyunu arttırmak için”

Referandumda ‘Evet' oyu vereceğini söyleyen katılımcıların yüzde 55.3’ü, iktidarın Hollanda ile yaşanan toplantı krizini evet oylarını artırmak için çıkardığı görüşünde.

avrasya kamuoyu arastirma referandum anketi 3 Altı ayrı araştırma şirketinin referandum sonucu tahmini

“KHK’lar ile haksızca insanlar işinden oldu”

Ankete katılan kişilere referandum haricinde KHK'ler ile kamu kurumlarından atılanlar ile ilgili düşünceleri de soruldu. Yüzde 44.3’lük bir oran “Birçok suçsuz insan da işten çıkarıldı” görüşündeyken, yüzde 27.3’lük bir oran “Hayır işten çıkarmaların tümü haksız” cevabını verdi. Öte yandan “işten çıkarmaların tümü haklı” görüşünde olan katılımcıların oranı ise yüzde 19.4.

Katılımcılar, KHK’ler ile işten çıkarılanlar ile ilgili devletin adil davranmadığını düşüncesinde. Bu görüşün oranı yüzde 76.2 iken yalnızca yüzde 15.7’lik bir oran adil bir tutumun olduğu görüşünde.

avrasya kamuoyu arastirma referandum anketi 4 Altı ayrı araştırma şirketinin referandum sonucu tahmini

avrasya kamuoyu arastirma referandum anketi 5 Altı ayrı araştırma şirketinin referandum sonucu tahmini

SONAR ARAŞTIRMA

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 52 oranla seçileceğini yaptığı anket ve araştırmayla açıklayan (seçim sonucu Erdoğan'ın aldığı oy yüzdesi 51,76 olmuştu)  SONAR, 16 Nisan'da gerçekleşecek olan kritik referandum için Mart ayında yaptığı araştırmanın sonucunu duyurdu.

Yüz yüze görüşerek farklı illerde toplamda 5 bin vatandaşla yapılan görüşmeler sonucunda Hakan Bayrakçı’nın başında bulunduğu SONAR, ‘Evet’ oylarının yüzde 49, ‘Hayır’ oylarının ise 51 olduğunu duyurdu. Artı / Eksi yüzde 1.34 hata payı veren şirket araştırmasını 10 ve 24 Mart tarihleri arasında yaptığını açıkladı.

sonar 16 nisan referandum tahmini Altı ayrı araştırma şirketinin referandum sonucu tahmini

Kararsızlar “Hayır” eğilimli

SONAR Araştırma A.Ş.’nin sahibi Hakan Bayrakçı, araştırmada kararsızlar ve görüşünü belirtmeyenlerin daha çok “Hayır” eğilimlerini söylemeye çekinen vatandaşlar olduğunun saptandığını belirtti.

Araştırmanın künyesi

Araştırma 5.000 kişi ile, 10-24 Mart tarihleri arasında, Türkiye İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırmasına göre (NUTS-2), 26 ilde gerçekleştirilmiştir.

İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Samsun, Trabzon, Adana, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Erzurum, Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa ve Hatay İllerinde “Yüz yüze anket yöntemi” ile; Ağrı, Van ve Mardin “CATI” ile yapılmıştır.

Çalışma, farklı sosyo-ekonomik e sosyo-demografik gruba mensup kişilerden, yaş, cinsiyet ve il/ilçe/kır kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş kişiler ile görüşülerek gerçekleştirilmiştir.

Araştırmanın Hata Payı: 0,95 güvenlik sınırı içinde (%)+/- 1,34’tür.

KONSENSUS ARAŞTIRMA ve DANIŞMANLIK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun paylaştığı Konsensus Araştırma Şirketi’nin referandum anketi sonuçlarına göre, anayasa değişikliğine seçmenlerin yüzde 51,2'si 'Hayır' derken; yüzde 48,8'i 'Evet' diyor.

Anket sonuçlarına göre, oy tercihlerinin referandumun gerçekleştirileceği 16 Nisan tarihine kadar değişmeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 89 iken, değişebileceğini dile getirenlerin oranı ise yüzde 8.

konsensus arastirma 16 nisan referandum tahmini Altı ayrı araştırma şirketinin referandum sonucu tahmini

MAK DANIŞMANLIK

"Tüm avantajlara rağmen Evet oyları yüzde 45'lerde"

mak danismanlik mehmet ali kulat Altı ayrı araştırma şirketinin referandum sonucu tahmini

Cumhuriyet gazetesinden Erdem Gül'ün haberine göre, MAK Danışmanlık firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, "Bugüne kadar hiçbir seçimde görülmemiş bir durum yaşanıyor" diyerek, AK Parti seçmeninin yüzde 10'unun Evet demediğini belirtti. MHP seçmeni içinde 'Evet' diyenlerin yüzde 30'u geçmediğini belirten Kulat, 'Evet' oylarının yüzde 45-47 bandında olduğunu söyledi ve "kararsızlarınHayır'a daha yakın olduklarını" da ayrıca belirtti.

THEMİS ARAŞTIRMA

THEMİS Araştırma Şirketi, 10-18 Şubat tarihleri arasında anket çalışması yaptı. Çalışmada kararsızlar dağıtılmadan önce ‘Hayır’ yüzde 45,2; ‘Evet’ yüzde 33,2; söylemeyenler yüzde 13,3; oy kullanmayanlar yüzde 8,3 olarak belirlendi. Oy kullanmayanlar ve oyunu söylemeyenler dağıtıldığında Hayır yüzde 57.6, Evet ise yüzde 42.4 olarak belirlendi.

themis arastirma 16 nisan referandum tahmini Altı ayrı araştırma şirketinin referandum sonucu tahmini

Yorum Yaz