Ahırkapı’da Hıdırellez Coşkusu

hidirellez senligi 2017 10 Ahırkapı’da Hıdırellez Coşkusu

kamil eryazar1 Ahırkapı’da Hıdırellez CoşkusuKAMİL ERYAZAR

Baharın başlangıcı Hıdırellez altı yıl aradan sonra yine Ahırkapı’da coşkuyla kutlandı

İstanbul’da uzun bir süredir, kitlesel terör saldırıları, vd. nedenlerle geniş katılımla gerçekleştirilemeyen Hıdırellez Şenlikleri önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da İstanbul Ahırkapı’da coşkuyla gerçekleştirildi.

hidirellez senligi 2017 Ahırkapı’da Hıdırellez Coşkusu

Bolluk ve bereketin simgesi, baharın müjdecisi olan Hıdrellez Bayramı bu yıl bütün neşesiyle geri döndü.

hidirellez senligi 2017 1 Ahırkapı’da Hıdırellez Coşkusu

İstanbul’daki kentsel dönüşümden etkilenen Ahırkapı’nın giderek bir oteller bölgesine dönüşmesinden dolayı kutlamanın Ahırkapı’da yapılması büyük bir önem taşıyordu.

hidirellez senligi 2017 2 Ahırkapı’da Hıdırellez Coşkusu

Saat 19.00 da Sultanahmet Meydanı’nda oluşturulan kortejin yürüyüşle başlayan kutlama organizasyonu, Ahırkapı Müzisyenler Derneği ve Kumbara Kafe/Sanat tarafından düzenlendi.

hidirellez senligi 2017 3 Ahırkapı’da Hıdırellez Coşkusu

Geniş güvenlik önlemleri altında Ahırkapı semtindeki Keresteci Hakkı Sokak ve Şadırvan Sokak’ta gerçekleştirilen şenliğe ilgi çok büyüktü. Hatta dar sokaklarda yoğun kalabalıktan dolayı zaman zaman izdiham yaşandı.

hidirellez senligi 2017 4 Ahırkapı’da Hıdırellez Coşkusu

İstanbullular, uzun ve sert geçen bir kışın ardından bahara kavuşmanın sevinciyle ve de stresli bir referandum sürecinin ardından gece yarısına kadar doyasıya eğlenerek kurtlarını döktüler.

hidirellez senligi 2017 5 Ahırkapı’da Hıdırellez Coşkusu

HIDIRELLEZ GELENEĞİ

Hıdırellez kutlamaları her ne kadar gelenek olarak görülse de baharın gelişini müjdelediği için aynı Nevruz bayramı gibi bir bayram olarak da kutlanıyor.

hidirellez senligi 2017 6 Ahırkapı’da Hıdırellez Coşkusu

Ruz-ı Hızır (Hızır Günü) olarak bilinen bu bayramın nedeni Hızır ve İlyas'ın yeryüzünde buluştukları. Rivayete göre Hızır İlyas'la buluştuğu günün gecesi yaşam suyundan içerek ölümsüzlüğe ulaşır ve bahar aylarında insanların arasında dolaşarak bolluk, bereket ve sağlık dağıtır. Ayrıca bu gece dua kapılarının sonuna kadar açıldığına inanılıyor. Güncel olarak kullandığımız Miladi takvime göre bu tarih 6 ve 5 Mayıs arasında değişiyor.

hidirellez senligi 2017 7 Ahırkapı’da Hıdırellez Coşkusu

Hıdırellez'in UNESCO'nun 'İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi'ne alınması amacıyla 2010 yılında çalışmalar başlatıldı. Bunun anlamı Hıdırellez'in tüm insanlığın kutlayabileceği bir bayram olarak kutlanmasını sağlamak.

hidirellez senligi 2017 8 Ahırkapı’da Hıdırellez Coşkusu

5 Mayıs Hıristiyan inancında baharın uyanışı olarak kabul edilirken, Ortodokslar Aya Yorgi, Katolikler St. Georges Günü olarak kutluyor.

hidirellez senligi 2017 9 Ahırkapı’da Hıdırellez Coşkusu

hidirellez senligi 2017 11 Ahırkapı’da Hıdırellez Coşkusu

 

Yorum Yaz