9 yaşında tek başına gazete çıkarıyor, haber sitesi ve YouTube kanalı var

dunyanin en genc gazetecisi hilde lysiak 3 9 yaşında tek başına gazete çıkarıyor, haber sitesi ve YouTube kanalı var

Yeni medya ve yurttaş gazeteciliğinde gelinen son nokta!

ABD’nin Pensilvanya eyaletinde yaşayan 9 yaşındaki dünyanın en genç gazetecisi Hilde Lysiak, Cumartesi günü bölgede yaşanan bir cinayetin haberini yapmak üzere, diğer basın kuruluşlarından önce olay yerine giderek buradan yaptığı özel yayınla tüm haber kuruluşlarını atlatınca bir anda dünyanın gündemine oturdu.

hilde lysiak dunyanin en genc gazetecisi 2 9 yaşında tek başına gazete çıkarıyor, haber sitesi ve YouTube kanalı var

Hilde Kate Lysiak, yaptığı haberlerle adından söz ettiren sevimli bir muhabir. Çocuk yaşta giriştiği bu işle herkesi şaşırtıyor. Yaşadığı bölgedeki olayları haberleştiren Hilde Kate Lysiak, haberlerini Orange Street News adlı kişisel haber bloğu ve buna bağlı sosyal medya hesaplarında yayınlıyor.

hilde lysiak minik muhabir 9 yaşında tek başına gazete çıkarıyor, haber sitesi ve YouTube kanalı var

Küçük kızın son olarak, yaşadığı Selinsgrove bölgesinde gerçekleşen bir cinayet olayını herkesten önce haber yapması bir anda dikkatleri üzerine çekmesine neden oldu.

hilde lysiak dunyanin en genc gazetecisi 9 yaşında tek başına gazete çıkarıyor, haber sitesi ve YouTube kanalı var

3. sınıfa giden küçük ‘gazeteci’ zaman kaybetmeden izlenimlerini kendisine ait haber sitesi Orange Street News’te yayımladı. Komşulardan ve polislerden bilgi toplayan küçük kız, olayı ‘’Özel haber: 9. Sokak’ta cinayet!’’ başlığıyla haber sitesinde okuyucularına duyurdu. Küçük kız olay yerinde kaydettiği bir videoyu da ‘’Bu soruşturma için yoğun çaba sarf ediyorum’’ notuyla paylaştı.

Tüm haber kuruluşlarını atlatarak yaptığı özel yayınla kariyerinde büyük bir başarı elde etmiş oldu.

hilde lysiak dunyanin en genc gazetecisi 3 9 yaşında tek başına gazete çıkarıyor, haber sitesi ve YouTube kanalı var

Daha önce de sitesinde ve basılı haber bülteninde şiddet olayları, su sıkıntısı ve okullardaki uyuşturucu sorunu gibi konulara dair haberleriyle dikkat çeken küçük gazeteci, ilk defa cinayet gibi ciddi bir olayı haberleştirerek önemli bir gazetecilik başarısına imza attı.

hilde lysiak minik muhabir 2 9 yaşında tek başına gazete çıkarıyor, haber sitesi ve YouTube kanalı var

AİLEDEN GAZETECİ

Kendisi de daha önce New York Daily News gazetesi muhabiri olan küçük kızın babası Matthew Lysiak, Huffington Post gazetesine yaptığı açıklamada “İlk defa bu boyutta bir hikayeye imza attı” dedi.  Kızının cinayeti haber aldıktan sonra hemen olay yerine giderek kapıları çalıp komşulardan bilgi aldığını anlatan baba, “Benden etkilenmiş olabilir ama ne eşim ne de ben onun işine karışıyoruz” diye konuştu.

İnsanların karşılarında 9 yaşında tatlı bir kız çocuğu gördüklerinde önce şaşırdıklarını ancak ona ‘yetişkin bir gazeteci’ gibi davrandıklarını söyleyen Matthew Lysiak, Hilde’nin şiddet içeren haberlere ulaşmaması için e-postaları filtrelediklerini de belirtti.

hilde lysiak twitter 9 yaşında tek başına gazete çıkarıyor, haber sitesi ve YouTube kanalı var

Giderek daha ciddi konulara yönelen Hilde, daha önce yayınladığı videoda “Küçük bir kız olduğum için bu işi beceremeyeceğimi ve gidip oyuncaklarımla oynamam gerektiğini söyleyenlere çok kızıyorum” demişti.

orange street news web site 9 yaşında tek başına gazete çıkarıyor, haber sitesi ve YouTube kanalı var

Aileden gazeteci olan Hide’nin 12 yaşındaki ablası Izzy de, Daily Item isimli bir haber sitesinde blog yazıları yazıyor.

hilde lysiak muhabir 9 yaşında tek başına gazete çıkarıyor, haber sitesi ve YouTube kanalı var

Yorum Yaz