24 Yıl Oldu Sivas’ın Ateşi Hiç Sönmedi

sivas katliaminin 22 yildonumu 24 Yıl Oldu Sivas’ın Ateşi Hiç Sönmedi

24 yıl önce Sivas kent merkezindeki Madımak Oteli’nde, aralarında sanatçı yazar Asım Bezirci, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin’in de bulunduğu 35 kişi yakılarak öldürülmüştü.

sivas katliami 22 yildonumu 233x300 24 Yıl Oldu Sivas’ın Ateşi Hiç Sönmedi2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal Şenlikleri kapsamında, aralarında Aziz Nesin’in de bulunduğu pek çok sanatçı ve fikir insanı, dönemin Sivas Valisi Ahmet Karabilgin’in özel davetlisi olarak bu kente geldi. Kültür Merkezi içindeki karşıt grupla çıkan taşlı sopalı çatışma, polis tarafından fazla büyümeden, zor kullanılarak önlendi.

Binlerce kişiden oluşan karşıt grup, Kültür Merkezi’nden yeniden Hükümet Meydanı’na geldi. Hükümet Konağı’nı taşlamaya ve slogan atmaya başlayan grup ardından Madımak Oteli civarına ulaşarak, slogan atmaya devam etti. Grup önce Madımak Oteli önündeki araçları ateşe verdi ve oteli taşladı. Madımak oteli tutuşturulan perdeler ve alt katta bulunan eşyalarla birlikte yakıldı.

Otele sığınmış olan kişilerden, aralarında Asım Bezirci, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok, Behçet Aysan  ve Hasret Gültekin’in de bulunduğu 35 kişi yanarak veya dumandan boğularak yaşamını yitirdi.

aziz nesinin sivas madimak yanginindan kurtarilisi 24 Yıl Oldu Sivas’ın Ateşi Hiç Sönmedi

Aralarında Aziz Nesin’in de bulunduğu 51 kişi de olaylardan kendi olanaklarıyla, ağır yaralarla kurtuldu. İtfaiye merdiveniyle kurtarılmaya çalışılan Aziz Nesin, merdivendeki görevli tarafından darp edilip, merdivenden itfaiye aracı etrafında toplanan karşıt görüşlü kalabalığa doğru itildi. Başından yaralanan Aziz Nesin’i linç girişiminden araya giren polisler kurtardı. Yaralılar, polis arabalarıyla Tıp Fakültesi Hastanesi`ne götürüldü.

Olaylar sonucunda 33 konuk, 2 otel görevlisi ve 2 gösterici yaşamını yitirdi. Akşam saatlerinde Valilik tarafından ilan edilen ”2 günlük sokağa çıkma yasağı” ile birlikte, güvenlik güçleri şehirde ancak hakimiyet sağlayabildi.

22 yil oldu sivasin atesi hic sonmedi 24 Yıl Oldu Sivas’ın Ateşi Hiç Sönmedi

35 kişinin yakılarak katledildiği Sivas olaylarıyla ilgili davada, 13 Mart 2012 günü zamanaşımı kararı verildi. Böylece 5 firari sanık ceza almaktan kurtuldu. Dava düştü.

 

Yorum Yaz